Porady: Rośliny podczas urlopu

Co roku przed wyjazdem na urlop powstaje pytanie: co zrobić z roślinami pokojowymi? Najlepiej, gdy przyjaciele lub sąsiedzi zaoferują swoją pomoc przy podlewaniu. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba znaleźć rozwiązanie zastępcze, żeby rośliny nie zaschły.

Wyjątkiem jest wiele sukulentów, szczególnie kaktusy i niezniszczalne sansewierie. Jeśli zostaną przestawione ze słonecznego miejsca w zacienione, mogą przetrwać nawet 10 dni bez dodatkowego podlewania. Dla wielu roślin pokojowych miejscem urlopowym może być latem cieniste, osłonięte od wiatru miejsce w ogrodzie. Palmy, figowce, araukarie, paprocie i większość roślin o ozdobnych liściach należy w doniczkach nieco zagłębiać w glebie ogrodowej. Rośliny doniczkowe o miękkich oraz owłosionych liściach nie znoszą jednak stanowisk na wolnym powietrzu. Przy obfitych opadach deszczu mogłyby szybko zgnić. Dla tych roślin trzeba wybrać inne rozwiązania. A kto nie ma ogrodu i tak musi szukać innych możliwości.

Jeżeli planujemy tylko kilka dni nieobecności, wystarczy wlać więcej wody do pojemnika na doniczkę. Jeśli urlop ma trwać dłużej, powinno się dla roślin zbudować prowizoryczną wannę. Rośliny należy obficie podlać i wstawić do tej wanny, wypełnionej wodą do połowy wysokości doniczek. Tak można zadbać o rośliny które lubią wilgoć, np. paprocie i ciborę. Rolę wanny może spełnić każdy większy, szczelny pojemnik, także zwykła wanna, jeśli wyłoży się ją folią. Na dziesięć dni urlopu wystarczy prowizoryczna metoda: uprzednio obficie nawilżone doniczki zawija się w nieprzepuszczalne torebki plastikowe, wlewa jeszcze wodę na powierzchnię ziemi i związuję torebkę luźno wokół rośliny. Tu znów ważne jest, by roślina miała zacienione miejsce.

Z czasów naszych babć pochodzi metoda z bawełnianymi sznurkami. Rośliny ustawia się razem, a pośrodku stawia miskę z wodą. Teraz do każdej doniczki między ściankę i substrat wkłada się grubą, namoczoną nić. Drugi jej koniec wkłada się do miski z wodą. Innym rozwiązaniem jest mata z włókniny, której jeden koniec zanurzony jest w wypełnionym wodą zlewozmywaku, a na drugim ustawione są rośliny. Tę metodę trzeba jednak wcześniej wypróbować, gdyż nie zawsze jest skuteczna. Jeszcze jedna możliwość: napełnione wodą butelki wetknąć otworem w dół do ziemi w doniczce: w ten sposób woda w miarę potrzeby będzie nawilżać ziemię. Także w tym przypadku poleca się wykonanie próby przed urlopem.

Mało kłopotów związanych z naszą dłuższą nieobecnością sprawiają rośliny w doniczkach hydroponicznych. Bez pielęgnacji wytrzymują do czterech tygodni. Przed planowanym urlopem należy je jednak przez dłuższy czas obserwować, aby stwierdzić, jak często konieczne jest uzupełnianie wody. Jeśli z; potrzebowanie na wodę jest bardzo duże, roślina powinna być wstawiona do większego naczynia zewnętrznego. Oprócz tego zapotrzebowanie na wodę można czasowo zmniejszyć, luźno wiążąc pędy rośliny i przestawiając ją w zacienione miejsce. Przed wyjazdem trzeba obficie podlać wszystkie rośliny!

Porady

- Zachęcamy do zapoznania się z poradami o pielęgnacji kwiatów -

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Właściwe podlewanie i pielęgnacja kwiatów

Woda jest eliksirem życia także dla roślin. Jednak oprócz jej ilości ważny jest też jej skład.

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Właściwe sadzenie kwiatów

Rośliny pokojowe najczęściej uprawia się dla przyjemności i często traktuje je według własnych upodobań, zapominając o ich wymaganiach.

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Pielęgnacja roślin

Wszystkie rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują powietrza, wody, światła i ciepła. Im jednak nie wystarcza. Potrzebują one bowiem także różnych substancji chemicznych, tzw. składników pokarmowych.