Porady: Pielęgnowanie roślin

Każda roślina potrzebuje specjalnej pielęgnacji przez cały rok. Ta opieka będzie nagrodzona, gdy kwitnące rośliny roztoczą swój przepych, a rośliny o ozdobnych liściach stale będą wypuszczać nowe pędy.

Styczeń

Niektóre rośliny, np. azalie, kwitną o tej porze roku. Dlatego potrzebują dużo wody, a nawet należy je nawozić nawozem płynnym nie zawierającym wapnia. Powinno się zachować ostrożność przy wietrzeniu! Zimne powietrze nagle wpadające przez okno jest szkodliwe dla wszystkich roślin pokojowych! Rośliny na parapecie okiennym powinny być chronione przed zimnym powietrzem kawałkiem tektury lub kartonu.

Luty

Stale, ale szczególnie zimą trzeba dbać o zwiększenie wilgotności powietrza w pobliżu roślin. Suche, ogrzewane powietrze szkodzi roślinom. Ważne jest ich codzienne spryskiwanie. Teraz właśnie nasze rośliny są szczególnie wrażliwe na szkodniki, dlatego trzeba częściej zaglądać na spodnią stronę liści. Kaktusy stoją w chłodnym i jasnym miejscu, nie powinno się jednak zapominać o ich skontrolowaniu, trzeba je teraz także trochę podlać.

Marzec

Rośliny z tarasu albo z balkonu, które zimowały w chłodnym miejscu, mogą być teraz przesadzone i przestawione do ciepłego i jasnego pokoju oraz podlane. Nawet gdy szybko rosną, swoje właściwe miejsce w ogrodzie zajmują dopiero po "zimnych ogrodnikach". Słoneczne dni trzeba wykorzystać do umycia roślin z kurzu i brudu pod prysznicem.

Kwiecień

Dla większości roślin jest to właściwa pora na przesadzanie. Przy okazji można podzielić duże egzemplarze rosnących krzewiasto roślin, takich jak: cibora, aspidistra i szparagi ozdobne. Nowe doniczki trzeba przed użyciem dokładnie umyć. W pogodne dni niektóre rośliny pokojowe można już wystawić na zewnątrz, w słoneczne miejsce, by "zaczerpnęły powietrza".

Maj

To już czas na rozmnażanie roślin, żeby mogły rozrosnąć się w okresie swojego najintensywniejszego wzrostu. ścinamy sadzonki i ukorzeniamy je w ciepłym miejscu. Także teraz można przestawić rośliny z uprawy w ziemi na metodę hydroponiczną. Doniczkę zewnętrzną najpierw napełnia się czystą wodą, a dopiero po dziesięciu dniach dodaje roztwór nawozu. Teraz należy wysiać nasiona kaktusów, a w końcu miesiąca rozpocząć szczepienie. Rośliny balkonowe należy regularnie podlewać.

Czerwiec

Wszystkie rośliny o ozdobnych liściach często wystawia się na ciepły deszcz. Nie należy zapominać o cotygodniowym nawożeniu roślin pokojowych. Przekwitnięte kwiaty należy usuwać, żeby pobudzić rośliny do dalszego kwitnienia i zapobiec zawiązywaniu się nasion, ponieważ wtedy tracą wiele wigoru.

Lipiec

Przez całe lato można rozmnażać: rośliny pokojowe przez sadzonki. Rośliny z własnej uprawy są szczególnie osobistym prezentem. Wszystkie rośliny wymagają obfitego podlewania. Niektórym trzeba teraz oderwać wierzchołki, żeby się rozkrzewiły. mirt, pelargonia pachnąca, klonik pokojowy, dipladenia i jaśmin. Żółknące liście i słaby wzrost wskazują najczęściej na to, że brakuje składników pokarmowych, a więc nie można zapominać o nawożeniu! Trzeba także zwracać uwagę na szkodniki. Jeśli ich zbieranie nie pomoże, zanim sięgniemy po chemiczny środek ochrony roślin, najpierw można je zwalczać roztworem mydła.

Sierpień

Rośliny w pokoju trzeba chronić przed ostrym słońcem. Najlepiej żeby przestawić je wszystkie w głąb pokoju. Pomocne są rolety albo żaluzje . Bryły korzeniowe, które są zbyt wyschnięte, wstawia się do wody, żeby całkowicie nią nasiąknęły. Jeśli rośliny przebarwia się na czerwono, zwłaszcza kaktusy, znaczy to, że zbyt szybko zostały wstawione na pełne słońce.

Wrzesień

Gdy tylko zaczną się pierwsze chłodne noce, rośliny pokojowe pozostają na świeżym powietrzu tylko w dzień, nocą powinny mieć zapewnione miejsce w mieszkaniu. Pnącza, jak na przykład męczennica, jaśmin, woskownica, dipladenia, muszą być stale przywiązywane do podpór.

Październik

Roślin pokojowych nie należy już nawozić (oprócz roślin kwitnących) i nie podlewać tak obficie jak dotychczas. Ważne jest, zwłaszcza dla roślin zdrewniałych, które w ciągu dnia pozostają jeszcze na zewnątrz, żeby zimą znajdowały się już w stadium dojrzałych pędów. Podstawowa zasada: im niższa temperatura, tym mniej podlewać. Nie należy teraz ścinać sadzonek, ponieważ bardzo trudno się ukorzeniają.

Listopad

Im krótszy czas nasłonecznienia, tym wzrost roślin coraz wolniejszy. Rośliny, które do października stały na zewnątrz, przed wniesieniem do mieszkania powinny być umyte pod prysznicem. Od rozpoczęcia okresu grzewczego nasze rośliny wymagają staranniejszej pielęgnacji, koniecznie muszą być codziennie spryskiwane. Cebulki hiacyntów są sadzone do pędzenia. Kaktusy otrzymują jasne, ale chłodne (ok. 10"C) miejsce zimowania.

Grudzień

Podlewanie roślin jest ograniczone do minimum, jeśli temperatura nie jest zbyt wysoka. Nawożone i obficie podlewane są tylko rośliny kwitnące, jak fiołki alpejskie, kamelia i inne. Rośliny o ozdobnych liściach jak difenbachia, scindapsus, filodendron i palmy trzeba co tydzień zmywać letnią wodą pod prysznicem, U figowca i monstery wystarczy wytarcie liści wilgotną gąbką, żeby mogły lepiej oddychać. W przypadku kaktusów wskazane jest od czasu do czasu wietrzenie i co 14 dni podlanie niewielką ilością wody. Przy wietrzeniu ustawić karton jako ochronę przed przeciągami.

Porady

- Zachęcamy do zapoznania się z poradami o pielęgnacji kwiatów -

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Właściwe podlewanie i pielęgnacja kwiatów

Woda jest eliksirem życia także dla roślin. Jednak oprócz jej ilości ważny jest też jej skład.

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Właściwe sadzenie kwiatów

Rośliny pokojowe najczęściej uprawia się dla przyjemności i często traktuje je według własnych upodobań, zapominając o ich wymaganiach.

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Pielęgnacja roślin

Wszystkie rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują powietrza, wody, światła i ciepła. Im jednak nie wystarcza. Potrzebują one bowiem także różnych substancji chemicznych, tzw. składników pokarmowych.