Porady: Podlewanie kwiatów

Woda jest eliksirem życia także dla roślin. Jednak oprócz jej ilości ważny jest też jej skład. Używana w naszych warunkach woda wodociągowa jest rozcieńczonym roztworem różnych soli i substancji, na których obecność rośliny rozmaicie reagują. Składniki powodujące twardość wody, np. wapń i magnez, wcześniej czy później doprowadzają do nadmiernej zawartości wapnia w podłożu i wskutek lego do podwyższenia pH (stopnia kwasowości), co ma szkodliwe działanie na niektóre rośliny, np. Catnellia, Rhododendron, Erica, wiele gatunków storczyków i paproci nie lubią wody bogatej w wapń. Woda bogata w te składniki prowadzi szybko do zasolenia podłoża. co po pewnym czasie utrudnia normalne zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe i w końcu powoduje choroby. Wodę można zmiękczać, zanurzając na noc w wiadrze z wodą garść torfu zawiniętego w gazę. Jeśli wcześniej można było bez zastrzeżeń łapać wodę deszczową, dziś jest ona w wielu miejscach zanieczyszczona szkodliwymi substancjami. 2 tej przyczyny zanim zaczniemy zbierać wodę deszczową, powinniśmy odczekać przez pewien czas, aby szkodliwe substancje zostały zmyte z atmosfery.

Właściwe podlewanie

Rośliny pokojowe najczęściej uprawia się dla przyjemności i często traktuje je według własnych upodobań, zapominając o ich wymaganiach. Dotyczy to nie tylko podlewania i innych koniecznych czynności pielęgnacyjnych, ale także tak ważnych zabiegów jak przesadzanie. Często i zawsze z powodzeniem radziłam założenie wkładki do notatnika, gdzie można wpisywać posiadane rośliny pokojowe i najważniejsze daty z ich życia. Portret każdej rośliny powinien zaczynać się .osobistym kwestionariuszem" zawierającym takie dane, jak: odpowiednie stanowisko, pory wzrostu i spoczynku, dobre lub przeciętne kwitnienia. Oprócz tego przede wszystkim terminy przesadzania, które wraz z wiekiem rośliny coraz bardziej się wydłużają. Także pytanie, czy wybrać doniczkę o wiele większą, czy tylko nieznacznie większą od starej, można skreślić w paru słowach. Rośliny, które są przesadzane w normalnym terminie, przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu, a więc przeważnie w końcu lutego, można zgrupować razem, inne rośliny z nietypowymi terminami, np. pokwitnięciu, można byłoby zebrać oddzielnie. Można też ułożyć tabelę, w której terminy przesadzania byłyby zakreślone krzyżykami, dzięki czemu zabierające dużo czasu przesadzanie dałoby się dobrze zaplanować. Wszystko byłoby przygotowane we właściwym momencie i nawet jeśli po obejrzeniu pojedynczych doniczek okazałoby się, że ta czy inna roślina osiągnęła stan prze korzenienia wymagający przesadzania, nie byłoby to nadmiernym obciążeniem. Co najmniej na kilka godzin przed przesadzaniem należy rośliny gruntownie podlać albo wstawić na noc do większego naczynia z wodą o temperaturze pokojowej. Dzięki temu bryła korzeniowa oddzieli się od ścianek doniczki i bez kłopotu będzie można ją wyjąć, Czasem jednak przyczepia się ona drobnymi korzonkami tak silnie do wewnętrznych ścianek, że dopiero za pomocą długiego noża o ostrym końcu można ją oddzielić od starej doniczki.

Porady

- Zachęcamy do zapoznania się z poradami o pielęgnacji kwiatów -

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Właściwe podlewanie i pielęgnacja kwiatów

Woda jest eliksirem życia także dla roślin. Jednak oprócz jej ilości ważny jest też jej skład.

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Właściwe sadzenie kwiatów

Rośliny pokojowe najczęściej uprawia się dla przyjemności i często traktuje je według własnych upodobań, zapominając o ich wymaganiach.

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Pielęgnacja roślin

Wszystkie rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują powietrza, wody, światła i ciepła. Im jednak nie wystarcza. Potrzebują one bowiem także różnych substancji chemicznych, tzw. składników pokarmowych.