Porady: Pielęgnowanie roślin

Jedną z ważniejszych przyczyn złego wzrostu roślin pokojowych jest niewystarczająca wilgotność powietrza. W naturalnych warunkach powietrze nigdy nie jest zupełnie sucha, lecz zawiera określoną ilość wody w stanie gazowym, która przy wilgotności powietrza wynoszącej 100% kondensuje się i opada (mgła, rosa). Bardzo wysoka wilgotność powietrza panuje przede wszystkim w lasach tropikalnych. a wiele naszych roślin pokojowych pochodzi właśnie z tamtych regionów I tu zaczyna się dylemat: Im bardziej ogrzewamy i uszczelniamy nasze mieszkania, by nie tracić cennej energii, tym mniejsza jest wilgotność powietrza w naszych pokojach. W dobrze ogrzewanym pomieszczeniu sięga ona zaledwie 30-40%, a rośliny wymagają 60-80%! Trzeba zatem sięgnąć po sposoby, które zwiększą wilgotność powietrza w pobliżu roślin. Jest Ki korzystne również z innego powodu, ponieważ zbyt suche powietrze w mieszkaniu nie wpływa dobrze na nasze drogi oddechowe.

Metody służące zwiększaniu wilgotności powietrza:

1. Spryskiwanie lub zamgławianie roślin wodą o umiarkowanej temperaturze: działanie to jest krótkotrwałe i trzeba je często powtarzać.

2. Ustawienie doniczki na wilgotnym substracie, np. w perlicie. Dzięki temu korzenie roślin nie stoją w wodzie, a substrat mineralny wyparowuje wilgoć do góry.

3. Misa wypełniona wodą ma takie samo działanie; doniczkę ustawiamy na odwróconej podstawce, żeby korzenie nie sięgały wody.

4. Fontanny pokojowe choć dekoracyjne, są często kosztowne, ale przynoszą poprawę wilgotności powietrza tylko w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

5. Przy kaloryferach trzeba zawiesić nawilżacz.

6. Częste przecieranie liści wilgotną gazą nie tylko zwiększa wydajność asymilacji, ale także wilgotność powietrza w bezpośrednim otoczeniu rośliny. Działanie to jest jednak krótkotrwale i zbyt pracochłonne w przypadku roślin o drobnych liściach.

7. Wrażliwe rośliny, jak paprocie i storczyki czują się dobrze w zamkniętej szklance przyokiennej albo w tzw. oknie kwiatowym, ponieważ panuje tam swoisty, samoregulujący się mikroklimat. Podobne zjawisko można zaobserwować w ogródkach w- butelkach.

8. Dostępne w handlu elektryczne nawilżacze powodują trwałe zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Po roślinie można poznać czy wymaga ona wysokiej wilgotności powietrza, czy nie: miękkie liście są najczęściej oznaką dużego zapotrzebowania, natomiast grube, skórzaste liście znoszą dobrze także suche powietrze. Sadzonki, siewki i rozsada wymagają na ogół większej wilgotności powietrza niż dorosłe rośliny.

Porady

- Zachęcamy do zapoznania się z poradami o pielęgnacji kwiatów -

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Właściwe podlewanie i pielęgnacja kwiatów

Woda jest eliksirem życia także dla roślin. Jednak oprócz jej ilości ważny jest też jej skład.

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Właściwe sadzenie kwiatów

Rośliny pokojowe najczęściej uprawia się dla przyjemności i często traktuje je według własnych upodobań, zapominając o ich wymaganiach.

img-holiwood
10 wrz 2020 Pielęgnacja kwiatów

Pielęgnacja roślin

Wszystkie rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują powietrza, wody, światła i ciepła. Im jednak nie wystarcza. Potrzebują one bowiem także różnych substancji chemicznych, tzw. składników pokarmowych.